Kamyon - Tır Şoförlerinin Dikkat Etmesi Gerekenler

2019-07-11 23:10:48

Geçimini şoförlük mesleği ile sağlayan tüm kamyon, kamyonet, tır şoförlerinin başına gelen ve dikkat etmesi gerekenleri sizler için belirledik. 

1- Araç İçerisinde Uyuyacağı Park Alanını Doğru Belirlemek

Şehir dışı veya yurt dışı yük taşımacılığı yapan şoförlerin gerek hatalı park nedeniyle ceza yememesi için gerekse hem araç güvenliği hem de yük güvenliği için güvenli bir park alanı belirlemelidir.

2- Araç Lastik Kontrolü

Araç başına geçerken mutlaka çekici ve dorsenin veya kamyonun tüm lastikleri kontrol edilmelidir. Kontrol edilmediği takdirde lastik patlaması veya basıncının düşük olması daha büyük maddi zararlara yol açabilir. Ayrıca araçtan inerken de lastiklerin durumuna, sıcaklığına dikkat edilmesi gerekir.

3- Araç İçerisinde Uzun Süreli Park Hallerinde Değerli Eşyaların Bırakılmaması

Tır parkında veya sizin belirlediğiniz farklı bir alanda aracınızı uzun süreli park etme durumunuzda araç içerisinde yaşanabilecek hırsızlık durumunda maddi zarara uğrayabilirsiniz.

4- Park Halinde Yük Güvenliğini Sağlamak

Araç içerisinde olmanız veya olmamanız durumunda dorsede veya kamyon kasasında yer alan yükün belirlenen adrese eksiksiz bir şekilde teslim edilebilmesi için güvenlik önlemleri almalısınız. Bu konuda güvenliğinizi kameralı park alanlarında veya dorsenin kapı ve diğer çevresini kapalı olduğu kontrol edilmelidir.

5- Yakıt Hırsızlığına Karşı Önlem Alınması

Özellikle park alanlarında veya araç içerisinde bekleme konumunda yakıt deposundan yakıtını çalma durumu gerçekleşmektedir. Diğer maddelerden en önemlisi de bu olmalı ki bu maddede söylenen ihtimalin gerçekleşmesi durumunda büyük  maddi zararlar doğabilir.  Bu noktada yakıt depo güvenliğini sağlayacak teknolojik önlemleriniz olmalıdır. Bu noktada uzaktan takip edebileceğiniz yakıt koruma ürünü veya kameralı park alanı olmalıdır.